Yandex

Depresyon Nedir?

depresyon

Depresyon Nedir?

Depresyonun son zamanlarda sıklıkla sosyal ortamlarda konuşulduğuna ve kişilerin zaman zaman ‘bugün depresyondayım, üstüme gelme’ ‘kendimi kötü hissediyorum, sanırım yine depresyona girdim’ gibi ifadeler kullandıklarına şahit olmuşuzdur. Ancak depresyon bizim günlük hayattaki kısa süreli ruhsal değişimlerimizden çok daha ciddi ruhsal bir sorundur. 

Depresyondaki birey kendisini sürekli üzgün, mutsuz, karamsar, çökkün, çaresiz ve yalnız hisseder. Eşlik eden düşüncelere baktığımızda kişinin kendisini değersiz, önemsiz gördüğü, hayatın ve yaşamanın anlamsız olduğu fikrine takılı kaldığı görülür. 

Bu düşünce ve duygular yoğunlaştıkça kişide fizyolojik ve davranışsal anlamda da bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Konsantrasyon güçlüğü, uyku bozuklukları, yeme bozuklukları, öfke patlamaları gibi… 

Psikolojik destek alınmadığı takdirde intihar düşünceleri ve girişimlerine kadar varabilir ne yazık ki. 

Bu belirtileri yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden psikoterapi desteği alması oldukça önemlidir. Uzman tarafından gerekli görüldüğü takdirde bir psikiyatri uzmanından da yardım alınarak ilaç desteği eşliğinde tedavi sürdürülür.

Gözde KENÇ

Klinik Psikolog/Psikoterapist

Bu içeriği paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
WhatsApp'dan ulaşın.
💬 Buradayız 😊
Merhaba 👋
Powered by