Yandex

GOOD-ENOUGH VE KAREN MACHOVER TESTİ

Çocuk psikopatolojisi resimden oldukça faydalanmaktadır. Minkowska’nın Ev testi, Koch’un Ağaç Testi, Buck’un H.T.P testi bunların arasında önemlidir. Maurice Porot’nun çocuğa aile resmi yap diye verdiği yönerge, çocuğun aile içindeki yerini araştırma amacı gütmektedir. 

Bu resimlerde görülen eksiklikler, ilaveler, bireylerin büyüklüğü ya da küçüklüğü, bireylerin temsil edilme sırası bize çocuğun ruhsal dünyasının derinliğinin incelenmesinde yardımcı olur. Resim var olma, kendini ortaya koyma, çevre hakkında bir tepki oluşturma ve özellikle çocuk için temel bir iletişim ve ifade şeklidir. Çocuk konuşmadan önce elleriyle kendini ifade etmeye çalışır. Çizgiyle ilgili olanı ve sözel dili art arda oluşturur. Çocuğun resmi sıklıkla birine hitap eder, bilinçli ve bilinç dışı arzu ve duygulanımları barındırır.

Resim kişiselleştirilmiş bir dildir. Çocuk büyüdükçe resmi de daha fazla kişiselleşir. Küçük çocukların resimleri bir kültürden diğerine benzerlik gösterir. Sosyal ortamları, kökenleri, kavimleri nereden olursa olsun resim bilgisi çocukların üretiminin anlamını çözmeye yardımcı olur. Bütün çocuk resimleri aynı etaplardan, aynı çizgide edinimlerden geçer; hepsinin aynı çizgisel gelişimleri vardır. Psikolog için resim, iletişim ve incelemede özel bir araçtır, anlamı zengindir, malzemesi ucuzdur ve kalıcı izler bırakır.

Çocuk resimlerinin gelişimi seanslar boyunca izlenebilir ve karşılaştırılabilir. Çocuğun psikoaffektif olgunlaşmasını ve özellikle zihinsel gelişimini değerlendirmek için resim kullanılabilir, bu bir psikometrik yaklaşımdır. Resim, çocuğun yaşadıklarının yansımasıdır, ilgileri, hikayesi satır aralarında ortaya çıkar. Geleceğini noktalarla belirtir, projektif bir yaklaşımdır. Resmi bir otoportredir, resimlerde sıklıkla çocuğun sorunsalı görülebilir, ailevi sorunları ifade edebilir. Resim, diğer projektif tekniklerin bilgilerini tamamlamaya yardımcı olur. Resim, kişiliğin psikopatolojilerindeki değişikliklere duyarlıdır, diğer oyunlara tamamlayıcı olarak psikoterapide kullanılır.

Bu içeriği paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
WhatsApp'dan ulaşın.
💬 Buradayız 😊
Merhaba 👋
Powered by