Yandex

ÇOCUKTA RORSCHACH TESTİ

Klinik psikolojik testler içinde Rorschach kişilik testi dünya üzerinde yaygın tanınması ve kullanılmasına bağlı olarak özel bir testtir, değerlendirilmesi ile elde edilen veriler açısında da oldukça zengindir. 

Hermann Rorschach tarafından mürekkep lekelerinden oluşturulmuş on karttan meydana gelmiştir. Rorschach testi uygulanılan bireyin kişilik yapısı ve yetenekleri hakkında bilgi verirken, duygusal bozukluklarını da gösterir, ayrıca tanıyı da belirleyen projektif bir testtir. 

Test, psikolojik inceleme odası özelliklerinde bir mekanda, Rorschach testinin eğitimini almış donanımlı, klinik deneyimli psikologlar tarafından uygulanır. Uygulayıcı uygulanan kişi ile(yetişkin, ergen/çocuk) iletişim sağlayıp, onun hakkında bilgi aldıktan sonra testi uygulamaya başlar.Kartlarla ilgili test öncesi ve sonrasında yönlendirme yapılmaz, sadece gösterilir. Verilen yanıtlar Rorschach protokol kağıdına aynen kaydedilir. Klinik psikolojik incelemeler arasında Rorschach testinin tanı açıdan yanılma payı oldukça düşük, güvenilirliği ise yüksektir.

WhatsApp'dan ulaşın.
💬 Buradayız 😊
Merhaba 👋
Powered by