Yandex

Çift Terapisi

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi, partnerlerin birbirleri ile etkileşimlerindeki sorunları ve çatışmaları azaltmayı amaçlayan bir psikoterapi çeşididir. Çiftlerin, onları zorlayan düşüncelerini ve hislerini fark etmeleri, birbirlerine ifade edebilmeleri, birbirlerinin deneyimlerini, bakış açılarını ve ihtiyaçlarını anlayabilmeleri üzerine çalışılır.

Her birey, içinde olduğu aile ilişkilerinin bütününün içinde değerlendirilir. Sistemik çift terapisi, bütünün parçalarından birinde meydana gelen değişimin çiftleri/aileyi etkileyeceği düşüncesine dayanır. Aynı zamanda kök ailelerden gelen ilişkisel döngüler, roller ve aktarılan partnerlik/ebeveynlik davranışları da çiftin bugünkü ilişkisini anlamak ve anlamlandırmak için çok önemlidir. Dolayısıyla terapi süreci boyunca tüm bunları göz önünde bulundurup, bütünsel bir bakış açısıyla sorun yaratan döngüleri ve kaynaklarını bulmak, farkındalık kazanmak, yakınlığı ve iletişimi güçlendirmek amaçlanır.

Çift terapisi şu problemler konusunda yardımcı olabilir:

  • Cinsel problemler, aldatma, ilişkisel zorluklar, çatışmalar, ekonomik anlaşmazlıklar gibi çiftlerin yaşadığı problemlerde
  • Boşanma kararı/süreci, bir aile üyesinin kaybı, kronik bir sağlık problemi gibi ailelerin geçirdikleri büyük yaşam değişikliklerinde
  • Depresyon, madde kullanımı, öfke kontrolü gibi partnerlerden birinin yaşadığı ruhsal ya da davranışsal problemlerde uzman bir çift terapistine başvurabilirsiniz. 

 

    Uzm. Psk. İlayda Doğu

 Çift Terapisti

Bu içeriği paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
WhatsApp'dan ulaşın.
💬 Buradayız 😊
Merhaba 👋
Powered by