Yandex

İstenmeyen Davranışlar İle Başa Çıkma

Çocuğunuzun yaşına göre olumsuz davranışları ve şiddeti değişeceği gibi siz ebeveynlerin de bunlarla baş etme yöntemlerinde değişiklikler olması gerekmektedir.

  • Çocuklar ile baş edebilmenin ilk kuralı net ve tutarlı olmaktır. Evinizin, parkın, misafirliğin kuralları önceden netleştirilmiş ve anlaşılır bir dil ile çocuğa anlatılmış olması işleri kolaylaştıracaktır.  Ebeveynler arasında değişken tutumlar ve kurallar çocukların kafasını çok fazla karıştırmakta ve isteklerini gerçekleştirecek / izin verecek ebeveyn ile ittifak kurma eğilimine itecektir. Bu durum ebeveynler arasındaki çatışmayı da arttırıcı bir durum olarak farklı zamanlarda farklı şekillerde karşınıza çıkacaktır.
  • Ruh halinize göre koyduğunuz kurallar ya da verdiğiniz cezalar, çocuklar için tutarsızlık anlamına gelecektir. Yaptıkları davranışın yanlışlığına değil de sizin o andaki duygunuza ) (kızgınlığınıza) odaklanacağından size benzeri bir duygusal tepki vermesi ya da sizinle ilişkisinde geri çekilmesine sebep olacaktır. Kurallarım kişiselleşmemesi için kuralların her zaman geçerliliği olmalıdır.
  • Cezaların yaşa göre orantısız ve katı olması ise çocuğun ruhsal gelişimini olumsuz etkilemekte, ya çok öfkeli ya da çok içe dönük/ pasif bir kişiliğin oluşumuna sebebiyet vermektedir.
  • Sorun çıkaran ya da hoşunuza gitmeyen bir davranış ile karşı karşıya kaldığınızda, o anki manzaraya değil, çocuğunuzun gözlerine odaklanın. Gözlerinde gördüğünüz duygu sakinleşmenizi ve onun hala bir çocuk olduğunu size hatırlatacaktır.
Bu içeriği paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
WhatsApp'dan ulaşın.
💬 Buradayız 😊
Merhaba 👋
Powered by