Yandex

Çocukta CAT Testi

 C.A.T projektif bir testtir. Standart uyarımların algılanmasındaki bireysel farklılıkların dinamik açıdan araştırılmasında kullanılan, kişiliği inceleyen yöntemlerden biridir.

     Bu test, H. Murry’in T.A.T testinden yola çıkılarak geliştirilmiştir. T.A.T (Thematic Apperception Test) yetişkinlerin kişiliklerini incelemek için kullanılır. C.A.T genellikle 3 ila 10 yaş arasındaki çocuklara, Sigmund’un Resim Hikayeleri testi gençlere ve T.A.T ergenler ile yetişkinlere uygulanmaktadır.

      C.A.T çocukların kendileri için önemli figürler ve dürtülerle ilişkilerini anlamada bir araç olarak geliştirilmiştir. Resimler, beslenme problemleriyle ilgili olarak oral problemleri yansıtmak, kardeş kıskançlığı sorunlarını araştırmak, ebeveyne karşı olan tutumları ve bunlardan hangisinin algılandığını ortaya çıkarmak, çocuğun anne babayı karı koca olarak görmesini yarattığı etkileri teknik olarak açıklamak ve ödipal dengede komplekslerin ve çocuğun anne babayı yatakta birlikte görmekten kaynaklanan primer sahne fantezilerini öğrenmek amacı ile düzenlenmiştir. 

Bununla ilişkili olarak çocuğun kendine yönelik ve dışa yönelik saldırganlığı, yetişkin dünyası tarafından kabulü, geceleyin yalnız başına kalma, mastürbasyon ve tuvalet sorununu, ailenin bunları ele alış şekliyle sorumluluk duymalarını da incelemeye çalışır.

     C.A.T de T.A.T’ye benzer olarak verilen yanıtların içeriği ile ilgilenir. Seçici algılamada, kişinin nasıl gördüğünü ve nasıl düşündüğünü anlamamız için araştırılacak şey, o kişinin ne gördüğü ve nasıl gördüğüdür. C.A.T ve T.A.T’ye benzer olarak verilen yanıtların içeriği ile ilgilenir. Seçici algılamada, kişinin nasıl gördüğünü ve nasıl düşündüğünü algılamamız için araştırılacak şey, o kişinin ne gördüğü ve nasıl gördüğüdür. C.A.T ve T.A.T kişiler arası ilişkilerin dürtülerin ve bunlara karşı savunmaların dinamiğini incelemesi bakımından çok geçerlidir. 

     C.A.T çocuğun grup içindeki, okuldaki, yuvadaki ya da evindeki olaylarda davranışını etkileyen dinamik faktörlerin incelenmesinde oldukça kullanışlıdır. Test, psikanalistler, psikiyatristler ve psikologlar için çok yararlıdır. Ayrıca, oyun tekniği olarak terapilerde de kullanılabilir. Verilen özgün yanıtların ardından çocukla bir oyun ortamı oluşturulur ve bu devam ettirilerek çocuğun yorumlar yapması sağlanabilir. C.A.T çocuk gelişimi üzerine gerekli araştırmalarda da önemli bir testtir.

     C.A.T  hayvanlarla ilgili olarak düzenlenmiş on değişik resim içermektedir. 3 yaşından başlayarak 6 ay aralıklarla uygulandığında ilerde yalnızca psikanalitik araştırmalarla incelenebilecek bazı psikolojik problemlerin gelişiminin sonucu hakkında iyi bir bilgi kaynağıdır. Araştırmalarda ve klinik uygulamalarda C.A.T’nin kültürden bağımsız olması da yararlıdır. Bu test, siyah beyaz on hayvan resminden oluşmaktadır. Yorumlanan hayvanların tanınmaması bir problem oluşturmayacaktır, çünkü çocuklar tanıdıkları hayvanları onların yerine koyacaklardır. 

Bu içeriği paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
WhatsApp'dan ulaşın.
💬 Buradayız 😊
Merhaba 👋
Powered by